Wirusy komputerowe

Kiedy powstał pierwszy wirus komputerowy?

Pierwszy wirus komputerowy powstał w 1971 roku i nosił nazwę „Creeper”. Był to program napisany przez Boba Thomasa na system operacyjny TENEX. Choć nie był szkodliwy, „Creeper” wyświetlał na ekranie komunikat „I’m the creeper, catch me if you can!” (Jestem wężeń, złap mnie, jeśli potrafisz!). Początek ery wirusów komputerowych zainicjował rozwój cyberbezpieczeństwa i walkę z złośliwym oprogramowaniem.

1. Wirusy komputerowe: historia i początki

Historia wirusów komputerowych sięga już kilku dekad wstecz. Początkowo były to niewinne programy, które miały na celu wywołanie śmiesznych efektów na ekranie komputera. Jednak wraz z rozwojem technologii, wirusy zaczęły stawać się coraz bardziej niebezpieczne. Pierwsze przypadki poważnych infekcji miały miejsce w latach 80. XX wieku, kiedy to wirusy zaczęły niszczyć i kradnąć dane z zainfekowanych komputerów.

Początki wirusów komputerowych są związane z rozwojem internetu oraz coraz większą popularnością komputerów osobistych. Pierwszy znany wirus komputerowy, nazwany „Creeper”, pojawił się w 1971 roku. Był to prosty program, który rozprzestrzeniał się między komputerami w sieci ARPANET. Choć „Creeper” nie był szkodliwy i nie powodował żadnych poważnych problemów, był to początek nowej ery w świecie wirusów komputerowych.

Wraz z pojawieniem się pierwszych wirusów, programiści zaczęli tworzyć również oprogramowanie antywirusowe, którego zadaniem było wykrywanie i usuwanie złośliwego oprogramowania. Pierwsze antywirusy były jednak mało skuteczne i nie były w stanie poradzić sobie z nowymi wariantami wirusów. Dopiero w latach 90. XX wieku, wraz z rozwojem technologii, programy antywirusowe zaczęły stawać się bardziej zaawansowane i skuteczne w zwalczaniu wirusów komputerowych.

2. Pierwszy wirus komputerowy: od pierwszych eksperymentów do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się

Historia pierwszego wirusa komputerowego rozpoczyna się od pierwszych eksperymentów z programowaniem. W 1971 roku, programista Bob Thomas stworzył jako żart program nazwany „Creeper”, który potrafił wyświetlać na ekranie komunikat „I’m the creeper, catch me if you can!”. Chociaż nie był on szkodliwy, to był to pierwszy przykład programu, który samodzielnie replikował się na innych komputerach.

Następne lata przyniosły kolejne eksperymenty, które miały na celu zrozumienie możliwości replikacji i rozprzestrzeniania się programów komputerowych. W 1981 roku, programista Shoch opracował program nazwany „Elk Cloner”, który replikował się na dyskietkach Apple II. Mimo że nie powodował poważnych szkód, to był pierwszym wirusem, który był w stanie rozprzestrzeniać się pomiędzy komputerami.

W 1983 roku nastąpił przełomowy moment w historii wirusów komputerowych. Programista Fred Cohen wprowadził pojęcie „wirusa komputerowego” i opisał jego działanie jako program, który potrafi replikować się i rozprzestrzeniać na inne pliki. To otworzyło drogę do powstania wirusów takich jak „Jerusalem”, który w 1987 roku spowodował znaczne szkody na komputerach i stał się pierwszym wirusem, który zdobył dużą popularność.

Specjalizuje się w testach penetracyjnych, ocenie ryzyka i zarządzaniu infrastrukturą bezpieczeństwa. Jan ma na swoim koncie wiele udanych projektów, w których pomógł firmom z różnych branż w ochronie ich infrastruktury IT i danych.